[x_section style=“margin: 0px 0px 0px 0px; padding: 45px 0px 45px 0px; „][x_row inner_container=“true“ marginless_columns=“false“ bg_color=““ style=“margin: 0px auto 0px auto; padding: 0px 0px 0px 0px; „][x_column bg_color=““ type=“1/1″ style=“padding: 0px 0px 0px 0px; „][x_text_type prefix=“V Čajkove “ strings=“vyrastie |vyrástlo“ suffix=“zelené srdce európy“ tag=“h4″ type_speed=“50″ start_delay=“0″ back_speed=“40″ back_delay=“3000″ loop=“true“ show_cursor=“true“ cursor=“|“ looks_like=“h3″][x_text]
[x_pullquote cite=“Zelené srdce Európy“ type=“left“]Píše sa rok 2001…
Tu sa to všetko začalo …
A dnes je to už vyše 14 rokov,
kedy sa práce na lesoparku spustili[/x_pullquote] V Košiciach sa v decembri 2001 konala tretia národná konferencia nazvaná „Enviromentálna výchova a vzdelávanie v školách Slovenskej republiky“ za účasti ministra školstva Doc. Dr. Milana Vtáčnika, Csc., RNDr. Jána Hudeca, národného koordinátora škôl podporujúcich zdravie na MŠ SR a ďalších hostí.
Cieľom konferencie bolo zhodnotiť súčastný stav v oblasti ochrany životného prostredia a enviromentálnej výchovy na školách v SR.
Ani školy v okrese Levice nezaostávajú za ostatnými okresmi v tejto oblasti. Okrem využívania nadpredmetových učebných
osnov „Enviromentálne minimum“, pri výchove detí pomáhajú školám rôzne krátkodobé i dlhodobé projekty. Postupne sa do nich zapájajú nielen všetci žiaci, ale aj školy nachádzajúce pomoc a podporu v rodičoch, často i v ostatných obyvateľoch obcí. Za zmenku stojí spomenúť projekty realizované na niektorých školách v našom okrese ZŠ Demandice realizuje projekt „Pestujeme liečivé rastliny“, do ktorého sú zapojení všetci žiaci počas celého školského roka i počas letných prázdnin. Záujem o čajové zmesi prejavujú i obyvatelia obce. Škola sa zameriava i na pestovanie ekologickej zeleniny, ktorú spotrebujú žiaci počas prestávok v podobe zeleninových šalátov. ZŠ v Dolnom Piali v spolupráci so SAŽP v Nitre sa zamerala na zvyšovanie ekologických kvalít kultúry krajiny v odlesnenej časti Podunajskej nížiny v katastri obcí Dolný Pial, Ondrejovce a Horný Pial.
S projektom „Zelené srdce Európy pre tretie tisícročie“ sa môže pochváliť ZŠ v Čajkove. V areáli školy tu začali s budovaním lesoparku v tvare mapy Slovenska. Do projektu sú zapojení všetci žiaci. Úlohou každého dieťaťa navštevujúceho ZŠ Čajkov spolu s rodičmi vysadiť svoj „rodinný strom“, na mieste niektorého väčšieho mesta v „mape“ Slovenska. Pri realizácii tohoto projekty spolupracuje škola s Botanickou záhradou Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. V tomto smere nachádza škola podporu i v Obecnom úrade v Čajkove. V budúcnosti sa bude lesopark využívať na telovýchovné a rekreačné účely a bude slúžiť ako náučný park. Nové poznatky z oblastí enviromentálnej výchovy získavajú pedagógovia účasťou na seminároch. Naposledy to bolo v Stredisku enviromentálnej výchovy Čifáre – Päta
Mgr. Magdaléna Skalková
Dnes sa píše rok 2015 a my chceme aby projekt Lesoparku pokračoval:
[gmedia id=22]
[/x_text][/x_column][/x_row][/x_section]